Skontaktuj się z nami

Kumulacja grudniowych wydatków wpędza w kłopoty finansowe na kolejne 3 miesiące, a nawet dłużej

02 stycznia 2023

Kłopotów finansowych z powodu grudniowych wydatków doświadczy w Nowym Roku większa grupa Polaków – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Negatywne skutki nadmiernych zakupów świątecznych odczuje 47 proc. osób, z czego 22 proc. do miesiąca, a 19 proc. aż do 3 miesięcy. Stąd w styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Do puli prawie 78,3 mld zł długów Polaków dojdą jeszcze te będące pokłosiem kumulacji wydatków. Czy wszyscy dadzą radę uporać się z problemami? Z pewnością nie, bo spłata długów i uporządkowanie finansów w 2023 roku jest priorytetem dopiero dla co 8. osoby.

Organizacja świąt to finansowe wyzwanie, ale jeszcze większe stanowi to, w jakiej kondycji      pozostaną po wszystkim nasze portfele. Odczuwanie skutków nadmiernych wydatków świątecznych w Nowym Roku deklaruje 47 proc. Polaków  - o 3 pkt. proc. więcej niż w 2021. Z czego 22 proc. osób będzie je odczuwać do miesiąca, a 19 proc. od 2 do 3 miesięcy. Nieznacznie powiększyła się także grupa ankietowanych, której problemy finansowe będą towarzyszyć jeszcze dłużej, bo w przypadku 4 proc. badanych od 4 do 6 miesięcy, a 2 proc. nawet powyżej pół roku. Kłopotów finansowych niezależnie od długości ich trwania doświadczy większa grupa kobiet niż mężczyzn. Wskaźnik osób wskazujących, że nie odczuwają skutków nadmiernych wydatków świątecznych spadł z poziomu 44 proc. w 2021 roku do 35 proc. w 2022 roku.

Ile mniej więcej miesięcy odczuwa Pan(i) skutki nadmiernych wydatków świątecznych?

Wykres postanowienia

Źródło: badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

- W styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Z pewnością rozsądne zarządzanie finansami pozwoli uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor trafiło prawie 21 tys. niesolidnych płatników, to prawie tyle co w całym roku, a zaległości nowych i wpisanych już wcześniej dłużników wzrosły o ponad 3,7 mld zł.  W jakim stopniu na tę zmianę wpłynęły święta i grudniowe wydatki, trudno stwierdzić, ale na pewno ich spiętrzenie to jedna z głównych przyczyn kłopotów finansowych Polaków. Należy też pamiętać, że wierzyciel ma prawo wpisać do BIG osobę, która opóźnia płatności o min. 30 dni i na co najmniej 200 zł – przypomina Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Wg danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK na koniec listopada br. zaległe zobowiązania 2 682 475 niesolidnych płatników wyniosły prawie 78,3 mld zł. W ciągu 11 miesięcy 2022 roku liczba dłużników zwiększyła się o 20 813 osób, a zaległości pozakredytowe i kredytowe wzrosły w sumie o prawie 5,8 mld zł.

Spłata długów w 2023 roku – priorytetem dla co 8. osoby

Początek roku to również okazja do przygotowania postanowień noworocznych – obok tych najczęstszych związanych z chęcią zwrócenia większej uwagi na zdrowie, kondycję i czas przeznaczany dla bliskich – znajduje się również potrzeba oszczędzania i uporządkowania domowych finansów. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, 13 proc. Polaków w ramach postanowień noworocznych planuje spłatę zaległych zobowiązań, w tym 11 proc. spłatę rat kredytów i pożyczek, 2 proc. rachunków a 3 proc. długów u rodziny lub znajomych. 79 proc. Polaków uważa, że nie posiada zaległych zobowiązań, a pozostałe 8 proc. to osoby które, choć posiadają długi, to nie planują ich spłacić, gdyż nie są w stanie.

- Rok 2022 był dla naszych finansów trudny, a kolejny może być jeszcze trudniejszy. Nie dziwi zatem, że postanowienia noworoczne w tej sferze nie należą do najczęstszych. Szanse na uporanie się z zaległymi zobowiązaniami maleją wraz ze wzrostem kosztów życia, dlatego dłużnicy nawet nie podejmują próby poradzenia sobie z nimi. Gdy dla wielu Polaków priorytetem stały się codzienne wydatki związane chociażby z zakupami żywności, temat długów schodzi na dalszy plan. Dodatkowo trudna sytuacja gospodarcza, której wszyscy doświadczaliśmy w 2022 roku, będzie miała istotny wpływ na nasze wyniki finansowe w ciągu całego 2023 roku – zaznacza Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor, przeprowadzone na próbie 1042 dorosłych Polaków techniką CAWI, 9-12 grudnia 2022 r.


Kontakt dla mediów

zdjęcie Diana Borowiecka
Diana Borowiecka
Główny Specjalista Departament Marketingu i PR
BIG InfoMonitor
+48 22 486 56 46 +48 607 146 583 diana.borowiecka@big.pl