Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Ekonomiczne i ekologiczne skutki Black Friday. Czy Polacy mają alternatywę?

23 listopada 2023
Czy warto kupować w Black Friday i Cyber Monday? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, jednak czy rzeczywiście atrakcyjne oferty i promocje są takie korzystne? Badanie dla BIG InfoMonitor i Gleevery pokazuje, że ponad 25 proc. Polaków kupuje najnowsze produkty, nawet jeśli dotychczas posiadane wciąż są sprawne. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor 2,7 mln Polaków ma zaległości finansowe. A to tylko jeden z negatywnych skutków „obchodzenia święta zakupów”. Zwiększenie konsumpcji w okresie Czarnego Piątku ma również negatywny wpływ na środowisko. Alternatywą pozwalającą utrzymać dotychczasowy poziom życia bez nadwyrężania domowego budżetu może być wynajem, który jednocześnie pomaga ograniczyć ekologiczny koszt konsumpcji.

Zbierają odpady, ale uzbierały też 232 mln zł zaległości

22 listopada 2023
Zaległości przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami wzrosły przez rok o niecałe 5 proc. do 232 mln zł, wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. Jest to całkiem niezły rezultat, biorąc pod uwagę trwający kryzys ekonomiczny, zmiany w gospodarce i fakt, że jeszcze kilka lat temu długi te potrafiły w rok podwyższyć się o ponad połowę. Na sytuację branży zajmującej się odpadami wpływają m.in. regularne podwyżki cen usług oraz zmieniający się stosunek Polaków do segregacji śmieci. Przybywa osób uznających sortowanie śmieci jako jedno z kluczowych działań dla ochrony środowiska. W badaniu „Zainteresowanie ochroną środowiska” zrealizowanym dla BIG InfoMonitor sądzi tak już dwie trzecie respondentów.  

Pokolenie Y najbardziej zestresowane problemami finansowymi

16 listopada 2023
Rośnie finansowy stres Polaków. Rodacy bardziej oszczędzają ze strachu niż na przyjemności jak jeszcze rok temu. Przybywa też osób żyjących w napięciu z powodu problemów z zapanowaniem nad domowymi budżetami – wynika z kolejnej edycji badania „Oszczędności, kłopoty finansowe i długi Polaków”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor z okazji wypadającego 17 listopada Dnia bez Długów. Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK potwierdzają pogorszenie się kondycji płatniczej społeczeństwa. W zaległościach Polaków padł rekord.

Mieć czy płacić za używanie? Czy jesteśmy otwarci na współdzielenie?

14 listopada 2023
Wciąż lubimy posiadać przedmioty, wynika z badania „Polacy a ekonomia współdzielenia” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor we współpracy z Gleevery. Jednak to się zmienia. Co czwarty Polak świadomie ogranicza konsumpcję i kupuje mniej. Niemal 9 na 10 badanych stara się sięgać po coś nowego, dopiero gdy stary produkt się zużyje, a ponad połowie zdarza się (51 proc.) kupować rzeczy używane. Powoli otwieramy się też na współdzielenie, które pozwala ograniczyć wydatki i koszty ekologiczne. Z tego rozwiązania, wykorzystując wynajem, skorzystało już 17 proc. ankietowanych.

Polski eksport rośnie, ale najbardziej proeksportowe branże mają ponad 3,2 mld zł zaległych długów

07 listopada 2023
Branże motoryzacyjna i rolno-spożywcza oraz przemysł metalowy to od lat koła napędowe polskiego eksportu. Według Rejestru Długów BIG InfoMonitor, ponad 5 proc. firm z tych sektorów ma zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań. Ich suma wynosi już 3,2 mld zł.  

Prawie 4 na 10 Polaków po utracie pracy nie miałoby z czego żyć

31 października 2023
Ostatni dzień października coraz częściej, także w Polsce, kojarzy się z Halloween. W gremiach gospodarczych data ta szerzej kojarzona jest jednak z, ustanowionym 99 lat temu w Mediolanie, Światowym Dniem Oszczędzania. Wśród wielu osób oba te święta budzą podobny niepokój. Co piąty Polak nie posiada jakichkolwiek oszczędności, podobna grupa w razie utraty pracy jest w stanie utrzymać się najwyżej przez miesiąc, a niemal 9 proc. wpisanych jest do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor z powodu zaległego zadłużenia lub ma opóźnioną spłatę kredytu.

1 ... 91 next