Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Więcej Polaków chce oszczędzać, ale nie wszystkich na to stać

12 maja 2022
Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać. 

Majówka nie dla każdego. Przez inflację oszczędzamy na wyjazdach, rozrywce, uprawianiu hobby

28 kwietnia 2022
To nie będzie majówka taka jak zwykle. Ponad połowa Polaków wyda mniej niż dotychczas na rozrywkę czy wyjścia na miasto, a czterech na dziesięciu ograniczy wydatki na krótkie wyjazdy – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Powód? Na codzienne życie potrzeba dziś od 100 do 500 zł więcej.

200 mln zaległości czynszowych, a utrzymanie lokali coraz droższe

27 kwietnia 2022
Niemal 200 mln zł sięgają w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali. W ciągu roku wzrosły o ponad 19 mln zł, choć jednocześnie prawie 16 mln zł udało się odzyskać. Ale to co widać w BIG, to tylko niewielka część czynszowych zaległości, skontrolowane przez GUS mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal. Warunków do poprawy sytuacji obecnie nie widać, bo koszty życia rosną, również te związane z utrzymaniem mieszkania.

Prawie połowa firm wciąż ma co poprawiać w ściąganiu należności. Warto, bo w dwa miesiące zaległości wzrosły o ponad 400 mln zł

14 kwietnia 2022
Jedna trzecia mikro, małych i średnich firm miała w I kw. br. kontrahentów, którzy nie płacili przez co najmniej 60 dni od wyznaczonego terminu. Sytuacja wyglądała podobnie jak w poprzednich miesiącach, ale lepiej niż przed rokiem. O ile jednak w porównaniu z I kw. ub.r. zdecydowanie poprawiło się w płatnościach na rzecz transportu i przemysłu, to w handlu nadal jest bardzo źle – wynika z cyklicznego badania wśród MŚP wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na skutek wojny w Ukrainie problemy rozliczeń B2B mogą narastać, tym bardziej, że jeszcze przed jej wybuchem ponad połowa przedsiębiorców przyznała, że gdy trzeba wybierać, co zapłacić na końcu najczęściej pada na faktury za zrealizowane zamówienia.

Dwóch na trzech Polaków nie martwi się o pieniądze w Wielkanoc

13 kwietnia 2022
Wojna rzuca się cieniem na tegoroczną Wielkanoc, m.in. z obawy o wpływ wojny na swoją sytuację finansową co trzeci Polak woli urządzić skromniejsze święta niż zwykle. Przeciętny koszt organizacji Świąt Wielkanocnych to 538 zł. Co dziesiąta osoba już teraz zakłada, że wydatki te staną się przyczyną problemów dla domowego budżetu – wynika badań zrealizowanych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W bazach BIG InfoMonitor i BIK na początku tego roku znów zaczęło przybywać niesolidnych dłużników, a długi wzrosły do 75,9 mld zł.

Słabszy początek roku pośredników finansowych i transportu

11 kwietnia 2022
# Biuro Informacji Kredytowej # Grupa BIK
Na koniec lutego 314 352 przedsiębiorstw miało łącznie 37,74 mld zł przeterminowanych zobowiązań w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Zaległości firm wobec banków i dostawców wzrosły w ciągu pierwszych dwóch miesięcy br. o ponad 419 mln zł (1,1 proc.), przybyło też 2785 niesolidnych dłużników. W porównaniu z początkiem zeszłego roku widać, że dynamika zmian wyhamowała.

1 ... 72 next