Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

Wykończona branża wykończeniowa

20 czerwca 2024
Podobno przeciętny Polak urlopu nie spędza na plaży, ale remontując mieszkanie, na co często zaciąga kredyt gotówkowy. W ostatnich latach jest to jednak raczej wspomnienie “starych, dobrych czasów”. Wysokie koszty sprawiły, że część z nas odsunęła remonty na później, albo ograniczyła ich zakres. Zapotrzebowanie na prace remontowe znacznie spadło. Wszystko to odbija się niekorzystnie zarówno na branży wykończeniowej, jak i producentach materiałów budowlanych, którzy notują kolejny kiepski miesiąc. Zarejestrowane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK zaległe zadłużenie firm budowlanych wykończeniowych przekroczyło już 490 mln zł. Rosną też niespłacane długi wytwórców parkietów, kafli, farb czy tapet i sięgają ponad 200 mln zł.

Płatności w transporcie nie dojeżdżają na czas. Za to budująca jest sytuacja budownictwa

18 czerwca 2024
Mimo grożących kar i wątpliwej uczciwości takich zachowań, nieopłacanie w terminie zobowiązań wobec kontrahentów jest w gospodarce powszechne. Według badania Skaner MŚP, realizowanego cyklicznie dla BIG InfoMonitor zatory płatnicze są stałym elementem biznesu, blisko 94 proc. przedsiębiorstw w Polsce boryka się z przeterminowanymi płatnościami. Dla części z nich jest to sposób na to by mieć ciastko i zjeść ciastko jednocześnie, innych zmusza do tego sytuacja finansowa. Na koniec kwietnia zaległości firm z różnych branż przekroczyły rekordowe 44 mld zł.

Spożycie piwa spada, rosną zaległości browarów

15 czerwca 2024
Gdy tylko robi się ciepło Polacy wyciągają grille i w gronie znajomych pieką kiełbaski i piją piwo. Jeszcze niedawno taki obraz faktycznie bliski był rzeczywistości, teraz jednak coraz częściej jest to już tylko odległe marzenie browarów. Jak pokazują liczne raporty, Polacy piją coraz mniej piwa. Odbija się to zarówno na producentach, jak i sprzedawcach tego trunku. Zaległe zadłużenie browarów zebrane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK w ciągu 5 lat wzrosło blisko 23-krotnie. Natomiast nieopłacone zobowiązania sprzedawców, po 5 latach względnej stabilizacji, urosły w ciągu ostatniego roku do blisko 72 mln zł. Na starcie sezonu letniego, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, skąd tak złe wyniki branży piwnej.

Praca na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji. Prawie 60 proc. Polaków uważa, że takie zachowanie można usprawiedliwić

13 czerwca 2024
Zatrudnianie się i pobieranie pensji bez umowy, by uciec przed wierzycielami to najczęściej akceptowane przez Polaków nadużycie w sferze finansów. Ale co dziesiąty respondent potrafi też znaleźć uzasadnienie dla wyłudzania kredytów przy użyciu cudzych dokumentów. 

Choć konsumpcja jest motorem polskiej gospodarki, by mieć wcale nie trzeba kupić

11 czerwca 2024
W obliczu rosnących problemów ze spłatą bieżących zobowiązań i rat kredytów, Polacy coraz częściej korzystają z alternatywnych form dostępu do dóbr i usług - wynika z badania „Polacy a ekonomia współdzielenia” wykonanego na potrzeby BIG InfoMonitor i Gleevery. Kto jest najczęściej zainteresowany tym rozwiązaniem? Okazuje się, że 18-24 latkowie, bo co 3. z nich korzysta z usług wynajmu. Odsetek ten spada wraz ze wzrostem wieku ankietowanych. Inaczej  sytuacja wygląda patrząc na zaległe zadłużenie, gdzie wraz z wiekiem długów przybywa. To dobry prognostyk na przyszłość. Nadzieja w młodych i ich innowacyjnym podejściu do kupowania, czyli świadomej konsumpcji.

Na dzieciach nie oszczędzamy. Producenci oraz sprzedawcy gier i zabawek w dobrej kondycji finansowej

31 maja 2024
Mimo kryzysu demograficznego w Polsce, rynek zabawek ma się dobrze. Rośnie nie tylko sprzedaż ogółem, ale także w kanale online. Obserwując trendy, można założyć, że branża będzie kontynuowała ekspansję, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na innowacyjne i edukacyjne produkty. Polacy wydają na artykuły dla dzieci średnio ponad 100 zł miesięcznie. Można zatem śmiało powiedzieć, że ten rynek jest odporny na zmiany nastrojów, ale też na zatory płatnicze. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor zadłużenie producentów oraz sprzedawców zabawek i gier pozostaje na wciąż niskim poziomie.  

1 ... 97 next