Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

W dekadę zniknęła niemal co trzecia księgarnia, zaległości jednak przybywa

28 lutego 2024
Co 3 dni zamykana jest w Polsce jedna księgarnia. Najczęściej nieduża, lokalna, prowadzona przez właściciela. Oznacza to, że każdego roku rynek księgarski kurczy się o 2-3 procent. O słabej kondycji branży świadczy też rosnący zaległy dług sprzedających książki, zarejestrowany w bazach BIG InfoMonitor i BIK. Na koniec 2023 roku, po wzroście o 1,3 mln zł wyniósł on 14,3 mln zł. O poprawę sytuacji po raz kolejny postanowili zawalczyć członkowie organizacji branżowych.

Tylko w co piątym związku dochody obu osób są porównywalne

14 lutego 2024
Zazdrość towarzyszy związkom na pewno, ale czy dotyczy również pieniędzy? Co myśli partner czy partnerka, gdy na konto drugiej połowy wpływają wyższe kwoty? Większości jest to obojętne, 14 proc. jest zadowolona, ale niektórzy nie czują się z tym dobrze – wynika z badania „Finanse w związkach” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zwykle z wyższymi dochodami partnerów mierzą się kobiety, ale w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znaczącą przewagę mają mężczyźni. 

Plan Polaków na 2024 rok - oszczędzanie!

11 lutego 2024
Nic nie jest tak ważne jak oszczędzanie – wynika z badania „Plany finansowe Polaków na 2024 r.” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Oszczędzać chce w tym roku 40 proc. osób, kolejne 20 proc. odłożyć określoną kwotę, by mieć poduszkę finansową, a 7 proc.  inwestować. Plan odkładania pieniędzy zdeklasował m.in. takie działania jak ograniczanie konsumpcjonizmu, zadłużania się oraz starania o podwyżkę czy zmianę pracy. Zapowiadane przez rząd zachęty do oszczędzania z pewnością trafią na podatny grunt.

Ceny pączków rosną, ale zaległości piekarń i cukierni też

08 lutego 2024
Gdy spojrzymy dziś na kolejki ciągnące się do najpopularniejszych cukierni, trudno będzie uwierzyć, że firmy produkujące i sprzedające pieczywo oraz wyroby cukiernicze, m.in. pączki, w ciągu zaledwie dwóch lat zwiększyły swoje zaległe zadłużenie o blisko 50 mln zł. Ich zarejestrowane w BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK nieopłacone faktury oraz raty kredytów przekroczyły na koniec ub.r. 247 mln zł. Problemy ma 948 piekarń i ponad 300 właścicieli sklepów.  

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

31 stycznia 2024
8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor w 2023 r. Niektórzy byli weryfikowani kilkukrotnie, bo pytanie: Czy Kowalski jest w porządku, czy ma zaległości? – zadane zostało niemal 28 mln razy. Większość wypadła dobrze, ale nie byli to wszyscy.

Ponad 40 proc. uczniów musi zorganizować sobie ferie samodzielnie

27 stycznia 2024
Ponad połowa z 4,66 mln uczniów może liczyć w ferie na zorganizowane atrakcje, reszta o ciekawe zajęcie musi zadbać sama. Główną przyczyną braku planów są pieniądze, szczególnie w domach, gdzie dziecko wychowywane jest tylko przez jednego z rodziców. Rodzinny budżet na zimowe wyjazdy w gospodarstwach domowych w pełnych rodzinach wynosi średnio 2485 zł, w domach, gdzie dzieckiem zajmuje się tylko mama lub tata - 884 zł - wynika z badania „Plany na ferie zimowe w 2024 r.” przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.