Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Ufaj, ale sprawdzaj. Raport o wiarygodności płatniczej kontrahenta na platformie finansowej Apfino

30 października 2023
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor oraz oferujący platformę usług finansowych Apfino - Comarch rozpoczęły współpracę. Cel - to ochrona przedsiębiorców przed niesolidnymi płatniczo klientami. Korzystający z systemu Apfino mogą pobrać m.in. Raport o firmie z BIG InfoMonitor. Bez dodatkowych umów sprawdzą jednocześnie w wielu miejscach, w tym w wiodącym na rynku rejestrze dłużników, czy płynność finansowa interesującej ich firmy nie budzi wątpliwości i czy nie zalega ona z płatnościami na rzecz innych podmiotów. Praktyka pokazuje, że najlepiej zrobić to jeszcze przed podpisaniem umowy z odroczonym terminem płatności, zarówno w przypadku nowych, jak i znanych klientów.  

Polacy nie traktują priorytetowo spłaty rachunków za telefon. Telekomy czekają na ponad 1,4 mld zł, ale radzą sobie z dłużnikami

26 października 2023
Mimo, że bez telefonu i internetu jak bez ręki, Polacy wcale nie traktują priorytetowo płatności wobec operatorów komórkowych. Gdy zaczyna brakować pieniędzy na rachunki, jedynie 3 proc. badanych wskazuje, że właśnie abonament za telefon czy internet zapłaci jako pierwszy by zdążyć w terminie. Ważniejsze są zobowiązania względem banków i dostawców mediów takich jak prąd, gaz czy woda. Efekt? Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor zaległości na rzecz telekomów przekraczają już 1,4 mld zł, problem z ich spłatą ma 326 tys. osób, co daje średnio na użytkownika 4,4 tys. zł długu. Tylko w okresie od maja do września zaległe rachunki telefoniczne m.in. po urlopowych wojażach zebrało dodatkowych 30,5 tys. osób, na kwotę wynoszącą prawie 119 mln zł.

Zaległości e-handlu przekroczyły 400 mln zł. Zakupy w sieci mniej popularne niż przed rokiem

19 października 2023
Wszelkie raporty i badania dotyczące rynku e-commerce pokazują, że od lat rośnie zarówno liczba kupujących, jak i sprzedających przez internet. Choć mogłoby się wydawać, że od czasu pandemii, nastał złoty okres dla handlu online, to jak pokazują dane GUS za dwie trzecie roku, średni miesięczny udział e-handlu w ogólnej sprzedaży detalicznej jest sporo niższy, niż w analogicznym okresie dwóch poprzednich lat. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, sytuacja wielu firm jest daleka od ideału. Przeterminowane zadłużenie podmiotów handlujących przez internet przez rok wzrosło niemal dwa razy bardziej niż w całym handlu detalicznym i na koniec sierpnia przekroczyło 400 mln zł.

Rodzice nie chcą ograniczeń w dostępie do Funduszu Alimentacyjnego

12 października 2023
Zdecydowana większość opiekunów (78 proc.) dzieci zdanych na alimenty, uważa, że nie powinno być żadnych barier w dostępie do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, wynika z badania BIG InfoMonitor i Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci. Od października br. próg dochodowy na osobę w rodzinach starających się o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wzrósł z 900 do 1209 zł. W ciągu 15 lat działania FA jest to trzecia podwyżka progu dochodowego. Pozwoli ona w pewnym stopniu nadrobić wzrost płac, tak by nie wykluczyć z pomocy państwa rodziców, którzy pracują i samodzielnie wychowują dzieci.

1200 nowych dłużników w transporcie, po ponad 600 w przemyśle i działalności profesjonalnej

05 października 2023
Choć w III kw. nieznacznie ubyło firm skarżących się na niesolidnych partnerów biznesowych, to zaległości przedsiębiorstw wzrosły i to mocno – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Przeterminowane zobowiązania biznesu wobec kontrahentów i banków tylko w dwa wakacyjne miesiące podwyższyły się o 1,25 mld zł i na koniec sierpnia przekroczyły 42,5 mld zł. Jednocześnie odsetek firm informujących o ponad 60-dniowych opóźnieniach w spływie należności spadł z 42 proc. w II kw. do 35 proc. w III kw. – pokazuje cykliczne badanie „Skaner MŚP, zatory płatnicze firm”. Ale poprawę w tym względzie notuje budownictwo i usługi. Reszta branż nie widzi zmian na lepsze.  

BIG Liczba: 1 mld zł zaległości młodego pokolenia

01 października 2023
1 mld zł – wynosi kwota zobowiązań nieopłaconych w terminie przez osoby w wieku od 18 do 24 lat – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, na koniec lipca br. Zaległość zwiększyła się przez rok o przeszło 18 proc. O ponad 7 tys. osób wzrosła też liczba niesolidnych dłużników. Wielu z nich to zapewne studenci, bo według Eurostatu ponad 39 proc. polskich 20-24 latków wciąż się uczy, co daje nam pod tym względem 11 miejsce w Europie.