Informacje prasowe

Restauratorzy wracają do pracy, w ostatniej chwili

14 maja 2021
# Grupa BIK
Najwyższy czas na otwarcie gastronomii, bo jej zaległości wobec dostawców i banków sięgają już prawie 728 mln zł. Tylko w marcu nieopłacone na czas rachunki i raty kredytów podwyższyły się o 13 mln zł, dwa razy bardziej niż w poprzednich miesiącach. Uruchomienie restauracyjnych ogródków 15 maja to zaledwie początek powracania do normalności. Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, lokale będą od 28 maja mogły wrócić do tak wyczekiwanego regularnego funkcjonowania, choć na razie nadal tylko z co drugim stolikiem.

Więcej osób wyjedzie na wakacje w tym roku, bez względu na to, czy zostaną zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie

13 maja 2021
# Grupa BIK
Od dawna wakacje nie wzbudzały takich emocji jak w tym roku. Urlop planuje więcej osób niż w 2020 r. W co trzecim przypadku nie przeszkodzi konieczność zaciskania pasa w czasie wypoczynku, a zdecydowanej większości również ewentualny brak szczepień przeciw Covid-19 – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Firmy związane z turystyką w końcu zaczynają odrabiać straty i spłacać zaległości, które małe nie są. Przeterminowane zobowiązania wobec dostawców i banków firm oferujących noclegi wynoszą 1,06 mld zł, a organizatorów turystyki 103 mln zł. Hotelom i pensjonatom będzie w najbliższych miesiącach łatwiej, bo więcej osób niż zwykle zamierza latem wypoczywać w Polsce, biurom podróży nieco trudniej, bo ubyło chętnych na ich usługi.

Domowa majówka wbrew oczekiwaniom

29 kwietnia 2021
# Grupa BIK
Polacy wcale nie są przekonani do lockdownu obejmującego obiekty turystyczne. Z ich zamknięciem zgadza się jedynie co piątą osoba – wynika z badania. Choć w obliczu spadającej liczby zachorowań na COVID-19 rząd zdecydował się od 8 maja otworzyć obiekty noclegowe, najbliższą majówkę powinniśmy jednak spędzać w domu. Jeszcze przez te kilka dni branża hotelarska będzie podliczać powiększające się straty, a także nieopłacone faktury, których razem z opóźnionymi kredytami ma już ponad miliard złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK.

Połowa MŚP chciałaby państwowej pomocy

26 kwietnia 2021
# Grupa BIK
Pomocy! – nawołuje w stronę państwa niemal połowa sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Wycieńczone firmy chciałyby otrzymać przede wszystkim zastrzyk gotówki w postaci dopłat, a dopiero w drugiej kolejności ulgi na podatki i składki ZUS. Część całkowicie zamkniętych chciałaby też rekompensat – wynika z badań. W poniedziałek, 26 kwietnia ruszyła kolejna tarcza antykryzysowa, tym razem skierowana do ponad 60 branż. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że w 11 miesięcy pandemii zaległości tych działalności wzrosły o 152 mln zł do 3,18 mld zł, a problemy ma 36,7 tys. firm.

Fryzjerzy i kosmetyczki mają 95 mln zł zaległości, ale dostaną pomoc

21 kwietnia 2021
# Grupa BIK
Branży beauty unikającej przez zdecydowaną część pandemii pełnego lockdownu, tym razem się nie udało. Od zamknięcia salonów piękności za chwilę minie miesiąc. Po tym jak rząd wydłużył obostrzenia do 25 kwietnia oczekujący na wizytę u fryzjera w ten poniedziałek, musieli przełożyć strzyżenie o tydzień i nie ma pewności, czy na tym się skończy. Firmy dbające o nasz wygląd i bez pełnego lockdownu nie mają się najlepiej. Ich zaległości w czasie pandemii urosły o ponad 10 proc. do 95 mln zł – wynika z danych rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Z pomocą ma im przyjść kolejna tarcza antykryzysowa, dostępna od 26 kwietnia.

Mocno wzrosło ryzyko upadłości firm, przyspieszył też wzrost ich zaległości

15 kwietnia 2021
# Grupa BIK
Gwałtownie przyrasta liczba firm, które oceniają, że istnieje realne ryzyko zamknięcia lub upadłości ich biznesów. Gdy w październiku zeszłego roku mówiła o tym co dziesiąta firma, po upływie kolejnych 6 miesięcy, w cieniu pandemii, jest to już realna obawa co piątej. Firmy boją się o siebie, ale też o kontrahentów. Przedłużające się ograniczenia destabilizują działanie biznesu, w samym I kwartale upadło ponad dwa razy więcej przedsiębiorstw niż przed rokiem. Zaległości firm wobec dostawców i banków wzrosły w czasie pandemii o 715 mln zł, a prawie połowa z tej kwoty przypadła na początek br. – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK.

1 ... 4 next