Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Sytuacja finansowa przedsiębiorstw handlowych. Raport BIG InfoMonitor o zadłużeniu handlu

11 lutego 2020

W roku 2020 wzrost PKB Polski prognozowany jest na ok. 3,3–3,5 proc. wobec ponad 4 proc. wzrostu oczekiwanych po roku 2019. Spowolnienie gospodarcze, które przewidują ekonomiści z pewnością przełoży się również na handel.


Według Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, trzy główne obszary, które przedsiębiorstwa identyfikują jako utrudniające ich rozwój to silna konkurencja, wysokie koszty zatrudnienia pracowników i niedostateczny popyt.7


Z pewnością problemem jest też skala zaległych zobowiązań. W bazach BIG InfoMonitor i BIK w III kw. 2019 r. znajdowało się w sumie ponad 74 tys. podmiotów, których zadłużenie wobec banków i partnerów biznesowych wynosi 7,4 mld zł. Jak pokazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK handel ma najwięcej przeterminowanych zobowiązań wśród wszystkich sektorów gospodarki. M. in. w efekcie szybkiego przyrostu zaległości. W ciągu roku podniosły się one o ponad 1,3 mld zł, czyli niemal 22 proc. podczas gdy w tym czasie zaległości wszystkich firm wzrosły o niecałe 12 proc. Również w trzecim kwartale długi handlu wzrosły najbardziej obok długów sektora budowlanego.

Zapraszamy do lektury raportu "Sytuacja finansowa przedsiębiorst handlowych. Handel w obliczu wyzwań" przygotowanego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Przechwytywanie

Pełny raport w załączeniu