Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

1200 nowych dłużników w transporcie, po ponad 600 w przemyśle i działalności profesjonalnej

05 października 2023
Choć w III kw. nieznacznie ubyło firm skarżących się na niesolidnych partnerów biznesowych, to zaległości przedsiębiorstw wzrosły i to mocno – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Przeterminowane zobowiązania biznesu wobec kontrahentów i banków tylko w dwa wakacyjne miesiące podwyższyły się o 1,25 mld zł i na koniec sierpnia przekroczyły 42,5 mld zł. Jednocześnie odsetek firm informujących o ponad 60-dniowych opóźnieniach w spływie należności spadł z 42 proc. w II kw. do 35 proc. w III kw. – pokazuje cykliczne badanie „Skaner MŚP, zatory płatnicze firm”. Ale poprawę w tym względzie notuje budownictwo i usługi. Reszta branż nie widzi zmian na lepsze.  

BIG Liczba: 1 mld zł zaległości młodego pokolenia

01 października 2023
1 mld zł – wynosi kwota zobowiązań nieopłaconych w terminie przez osoby w wieku od 18 do 24 lat – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, na koniec lipca br. Zaległość zwiększyła się przez rok o przeszło 18 proc. O ponad 7 tys. osób wzrosła też liczba niesolidnych dłużników. Wielu z nich to zapewne studenci, bo według Eurostatu ponad 39 proc. polskich 20-24 latków wciąż się uczy, co daje nam pod tym względem 11 miejsce w Europie.

Kryzys w branży meblarskiej: maleje popyt, rosną koszty produkcji i liczba niesolidnych dłużników

28 września 2023
Pandemia z rekordowym wzrostem sprzedaży, to były czasy – wzdychają dziś przedstawiciele branży meblarskiej. W tym roku meble kupowane są zdecydowanie mniej chętnie. Wzrosła natomiast płaca minimalna, a także ceny surowca drzewnego, energii i paliw, spadły jedynie ceny transportu. Efekt, więcej upadłości i 249 nowych niesolidnych płatników, choć sama kwota zaległości przez rok wzrosła o 3 proc. do 266 mln zł – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Szansę na poprawę w dłuższej perspektywie stanowi Bezpieczny Kredyt 2 proc. i spodziewane odbicie na rynku mieszkaniowym.

BIG InfoMonitor: Branża drobiarska znów w stresie i z rosnącymi zaległościami

25 września 2023
Konkurencja ze strony taniego mięsa z Ukrainy, problemy z ptasią grypą, zwiększone restrykcje sanitarne i drastyczny wzrost cen energii – polski biznes drobiarski ma ostatnio sporo powodów do zmartwień. Dlatego też chętnych do wejścia na ten rynek jest zdecydowanie mniej niż kiedyś. Branży przybywa natomiast zaległości. Kwota nieuregulowanych rat i faktur wyniosła na koniec lipca niemal 213 mln zł i była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem. Wśród przetwórców mięsa drobiowego nie płaci w terminie już co ósmy podmiot – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. W złej kondycji finansowej jest połowa branży, podaje Dun & Bradstreet.

Bez biletu lubimy jeździć nie tylko z okazji Dnia Bez Samochodu. Niespłacone długi komunikacyjne Polaków sięgają niemal 78 mln zł

21 września 2023
Od ponad 20 lat 22. września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Miasta i gminy zachęcają, aby w tym dniu zrezygnować z prywatnego transportu i korzystać z komunikacji zbiorowej. Mniejszy ruch na ulicach sugeruje, że faktycznie tego dnia część kierowców przesiada się do autobusu lub tramwaju. Prawdopodobnie robią to jednak głównie dlatego, że przejazdy są wtedy darmowe. Jak bowiem wynika z danych BIG InfoMonitor rzesza użytkowników transportu publicznego nie ma ochoty płacić za przejazd. W szczytowym momencie niesolidni dłużnicy zapisani w rejestrze BIG InfoMonitor byli winni operatorom komunikacji zbiorowej blisko 200 milionów złotych, obecnie jest to ok. 78 mln zł.

Okiem analityka - Obniżka stóp procentowych może zmniejszyć zaległe zobowiązania Polaków

20 września 2023
Spadek stóp procentowych powoduje obniżkę kosztów obsługi kredytów opartych o zmienną stopę procentową, a to powinno wpłynąć na poprawę sytuacji materialnej większości polskich kredytobiorców. Niewykluczone, że uwolnione obniżką stóp środki pieniężne pomogą zahamować przyrost nieobsługiwanych zobowiązań, a w bardziej optymistycznym scenariuszu zwiększyć skłonność Polaków do spłaty posiadanych zaległości. Podobna sytuacja miała miejsce w okresie od wiosny 2020 do później jesieni 2021, kiedy to po obniżkach polska gospodarka funkcjonowała w środowisku najniższych w historii stóp procentowych, a jednocześnie mieliśmy do czynienia z pandemią COVID-19. W rezultacie niższe koszty obsługi rat jak i mniej pokus i sposobności do wydawania pieniędzy przełożyły się na znaczący spadek zaległości Polaków widocznych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK. Ich suma w 2021 r. stopniała o 9 mld zł, a liczba dłużników o 143 tys. Czy tak będzie również tym razem?

1 ... 35 next