Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Nie ma alimentów, nie będzie też prezentów. Rekordowy wzrost zaległości alimentacyjnych do 13,4 mld zł

06 grudnia 2022
Co drugi rodzic, który nie otrzymuje alimentów na swoje dzieci, doświadcza dodatkowych trudności w ich ściąganiu z powodu inflacji. Rosnące koszty życia, są uciążliwe dla każdego, ale stają się również dodatkową wymówką dla osób, które powinny płacić alimenty. Bardzo możliwe też, że w tym roku Mikołaj nie odwiedzi wszystkich dzieci. W szczególnie trudnej sytuacji są latorośle niesumiennych alimenciarzy, bo one w większości przypadków nie otrzymują ani alimentów, ani żadnego innego wsparcia. Dopiero co 14 dziecko dostanie prezent mikołajkowy, a co piąte może znajdzie coś pod choinką. Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor kwota zaległości alimentacyjnych w ciągu roku urosła o blisko 4 mld zł i aktualnie wynosi rekordowe prawie 13,4 mld zł. Za te wyniki w zdecydowanej większości odpowiadają ojcowie, którzy stanowią przeszło 94 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych.

Przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistyczni, częściej pojawia się wizja bankructwa

05 grudnia 2022
Hamowanie gospodarki zaczyna coraz mocniej odbijać się na kondycji finansowej firm z sektora MŚP. Niemal co czwarty przedsiębiorca przyznaje, że doświadczył w tym roku realnego ryzyka likwidacji swojego biznesu — wynika z badania „Skaner MŚP” dla BIG InfoMonitor. Dodatkowym źródłem stresu coraz częściej staje się kondycja partnerów biznesowych – blisko 36 proc. badanych obawia się niewypłacalności kontrahentów w IV kwartale. W tych warunkach nie dziwi fakt, że co trzecia firma zapytana o prognozę swojej kondycji odpowiada, że będzie gorzej.

Koniec roku z najwyższym przyrostem zatorów płatniczych w budownictwie

30 listopada 2022
Znakomita większość przedsiębiorców przyznaje, że zdarza im się otrzymywać płatności od kontrahentów po upływie wyznaczonego terminu płatności. W IV kw. br. wspomina o tym aż 83 proc. firm z sektora MŚP. Aktualny pozostaje też problem faktur przeterminowanych o ponad 30 i 60 dni — mimo nieznacznej poprawy w stosunku do ostatniego pomiaru. To efekt zbliżającego się końca roku i porządkowania firmowych finansów. Podobnie jak przed trzema miesiącami, o przedawnieniach o ponad dwa miesiące informuje niemal co trzeci przedsiębiorca. Zdecydowanie lepiej jest w handlu, a znacznie gorzej w budownictwie – wynika z badania Skaner MŚP realizowanego cyklicznie dla BIG InfoMonitor prowadzącego Rejestr Dłużników.

Każdego miesiąca środków na bieżące wydatki brakuje co piątej osobie. Czy w tej sytuacji Polacy ruszą na sezonowe wyprzedaże?

25 listopada 2022
Polacy w reakcji na drożyznę złapali się za portfele. Niemal połowa rodaków deklaruje, że ma obecnie kłopoty finansowe, co dla większości z nich jest źródłem stresu i napięcia emocjonalnego. Na problemy zdarzające się co najmniej raz w miesiącu wskazuje już co piąta osoba, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku mówiła o tym co siódma. Czy w związku z tym dopadnie Polaków wyprzedażowy szał zakupów? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo w sytuacji braku pieniędzy na podstawowe wydatki Polacy najczęściej starają się ograniczać je do minimum. Największa grupa osób oszczędza na gastronomii oraz na odzieży i obuwiu – wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

Naprawiamy czy zamieniamy na nowe. Zero waste - moda czy konieczność na trudne i wymagające czasy?

22 listopada 2022
Inflacja osiągnęła kolejny już w tym roku rekord, koszty życia stale rosną, a Polacy zaczynają z większą uwagą planować swoje wydatki, również te dotyczące większych zakupów. Nowy telewizor, telefon, obuwie czy ubranie, a może te, które mamy wystarczy naprawić? Decydująca jest tu cena, a ta w przypadku renowacji czy naprawy potrafi być niekiedy wyższa niż kupno nowego produktu. Tracą na tym serwisy naprawcze, których zaległe zadłużenie rok do roku ulega zwiększeniu. Wg danych BIG InfoMonitor i BIK przeterminowane zobowiązania są najwyższe wśród punktów zajmujących się serwisem i naprawą komputerów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, jednak zadłużenie niemal całej branży wzrasta równomiernie. Z blisko 58 mln zł w 2021 do 149 mln zł we wrześniu 2022 roku.

Inflacja nie sprzyja wychodzeniu z długów. Zadłużajmy się odpowiedzialnie

20 listopada 2022
Co trzeci Polak uznaje obecnie inflację za główne źródło swoich problemów finansowych. W efekcie osoby posiadające już zaległe zobowiązania wyrażają silne przekonanie, że gdyby nie galopująca drożyzna, to szybciej wyszłyby z zadłużenia – wynika z badania Quality Watch  dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Co więcej, w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba osób, która wątpi w wyjście z długów przy zadłużeniu na poziomie 10 tys. zł. Nie ma się co dziwić, gospodarcze skutki wojny w Ukrainie, wzrost cen i kosztów życia, dołożyły problemów Polakom – co widać już również w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Na koniec września br. przeterminowane zobowiązania konsumentów przekroczyły 77,1 mld zł. Od początku tego roku przybyło 4,6 mld zł długów. Wzrosła też liczba niesolidnych płatników do niemal 2,7 mln osób. Dlatego odpowiedzialne zadłużanie to dziś podstawa.

1 ... 25 next