Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Skaner MŚP: Stare problemy firm będą pogłębiać się w 2023 roku

11 stycznia 2023
Co 2023 rok przyniesie przedsiębiorcom? Wstępne prognozy nie napawają optymizmem. Tylko nielicznym udało się zamknąć miniony rok z pozytywnymi perspektywami na przyszłość. Jak wynika z cyklicznego badania Skaner MŚP, przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor, zaledwie 8,2 proc. badanych firm spodziewa się poprawy kondycji finansowej i głównie są to producenci. O pogorszeniu warunków prowadzenia biznesu informuje aż 47 proc. Najgorzej swoją przyszłość w 2023 roku oceniają firmy handlowe. Wzrost kosztów funkcjonowania działalności będzie pogłębiał stare problemy firm. W efekcie czego niepokój przedsiębiorców wywołuje głównie wizja utraty płynności finansowej i bankructwa.

Kumulacja grudniowych wydatków wpędza w kłopoty finansowe na kolejne 3 miesiące, a nawet dłużej

02 stycznia 2023
Kłopotów finansowych z powodu grudniowych wydatków doświadczy w Nowym Roku większa grupa Polaków – wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Negatywne skutki nadmiernych zakupów świątecznych odczuje 47 proc. osób, z czego 22 proc. do miesiąca, a 19 proc. aż do 3 miesięcy. Stąd w styczniu oraz w lutym będzie już wiadomo, jak dla budżetów domowych zakończył się grudzień. Do puli prawie 78,3 mld zł długów Polaków dojdą jeszcze te będące pokłosiem kumulacji wydatków. Czy wszyscy dadzą radę uporać się z problemami? Z pewnością nie, bo spłata długów i uporządkowanie finansów w 2023 roku jest priorytetem dopiero dla co 8. osoby.

Sylwester bez żadnych wydatków w co czwartym domu

30 grudnia 2022
Bal sylwestrowy czy spokojne świętowanie w zaciszu własnego mieszkania? Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor nie pozostawiają wątpliwości – Polacy spędzą ten dzień w domach (87 proc.) – własnych lub u rodziny i znajomych. Tak duża popularność domówek obserwowana jest od 2020 roku, jednak wtedy powodem były względy bezpieczeństwa, tym razem to nic innego jak wysoka inflacja, która zmusza do ograniczania wydatków. Efekt jest jeden, 2023 rok przywitamy nie tylko spokojnie, ale przede wszystkim oszczędnie. Średnio wydamy na ten cel 195 zł. Co czwarty Polak nie planuje ponosić żadnych wydatków na świętowanie Sylwestra.

Dla prawie połowy Polaków tegoroczne Święta będą skromniejsze niż zwykle. Szczególnie dla seniorów

23 grudnia 2022
Tegoroczna kolacja wigilijna będzie skromniejsza już dla niemal połowy polskich rodzin (42 proc.).  Na stołach nie znajdziemy 12 potraw, bo co trzeci Polak planuje oszczędzać na jedzeniu i przygotuje ich mniej (31 proc.). Co dziesiąty (10 proc.) całkowicie zrezygnuje z obdarowywania bliskich. W tym roku problematyczna możne stać się również kwestia tego, gdzie umieścić upominki, bo z zakupu tradycyjnego drzewka chce zrezygnować już blisko co piąta (19 proc.) osoba - wynika z badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Na organizację Świąt Polacy planują przeznaczyć średnio 1157 zł – choć to o 15 zł więcej niż w roku ubiegłym, oznacza jednak realny spadek o 16 proc. Święta pod znakiem oszczędzania na wszystkim, szykują przeważnie seniorzy.

E-handel i firmy kurierskie na przedświątecznej fali… przyrostu zaległych zobowiązań

22 grudnia 2022
Przeterminowane zaległości sklepów internetowych wobec dostawców czy finansujących je banków i instytucji leasingowych nie prezentują się najlepiej, nawet mimo boomu na zakupy online, jaki obserwujemy od początku pandemii. A że gospodarka to system naczyń połączonych, przybywa też problemów kurierom. Obie branże notują wysoki roczny skok zaległości. E-handel o 18 proc. do ponad 342 mln zł, a kurierzy o 11 proc. do 73,5 mln zł – wynika z danych wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. I choć każdego roku przed świętami obie branże liczą na nadrobienie strat, to w tym roku sytuacja jest szczególnie trudna, między innymi z powodu mocno ograniczających wydatki konsumentów. 

BIG InfoMonitor: Elektryzujące długi Polaków

18 grudnia 2022
Wysokie rachunki za prąd, gaz oraz wodę znalazły się w czołówce najbardziej dotkliwych płatności Polaków. Ale to nie kres zmartwień, bo następne w kolejce jako szczególnie problematyczne są też obecnie wydatki na paliwo i zakup żywności. Jedną z negatywnych konsekwencji tej sytuacji jest wzrost przeterminowanych zobowiązań, na co wskazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Na koniec października br. łączna wartość zaległego zadłużenia konsumentów wyniosła niemal 77,4 mld zł, a problem z regulowaniem bieżących zobowiązań ma już prawie 2,7 mln osób. Niepokoi również fakt, że średnie zadłużenie przypadające na konsumenta wynosi już blisko 29 tys. zł, co oznacza, że statystyczny Polak musiałby przeznaczyć aż cztery pensje na spłatę swojego zaległego długu.