Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Polacy nie biorą kredytów hipotecznych, a w budowlance przybywa dłużników

03 lutego 2023
Trudna sytuacja gospodarcza oraz wzrost stóp procentowych sprawiły, że coraz mniej Polaków decyduje się na zakup własnego lokum. Jak wynika z danych BIK, w 2022 r. gwałtownie spadła liczba i wartość zaciągniętych kredytów mieszkaniowych, odpowiednio o 51,4 proc. i 49,1 proc., w porównaniu z 2021 r. Zamrożenie na rynku nieruchomości dokucza nie tylko zainteresowanym własnym M, ale też firmom budowlanym, którym rosną koszty, a jednocześnie ubywa zleceń. W rezultacie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, przybywa przedsiębiorstw budowlanych, które nie są w stanie terminowo płacić. Obecnie jest ich już niemal 50 tys. i mają łącznie ponad 5,8 mld zł długów. Na tle całej branży, jeden z wyższych przyrostów liczby dłużników, jak i kwoty zaległości notują deweloperzy.

BIG InfoMonitor: Studniówka – niezapomniane, drogie chwile

27 stycznia 2023
Studniówka to wyjątkowe wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają uczniowie szkół średnich. Z pewnością mniejszym entuzjazmem wykazują się finansujący to przedsięwzięcie rodzice, bo łączne wydatki na przygotowania i uczestnictwo w balu potrafią pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Przy rosnących cenach jest to spory cios dla niejednego domowego budżetu. Szczególnym obciążeniem okazuje się dla rodziców samotnie wychowujących dzieci i tych, którzy pod opieką mają więcej niż jedną pociechę. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor ponad połowa osób z dziećmi w wieku szkolnym deklaruje, że choć wystarcza im na życie, przy większych wydatkach mają już jednak trudności, a do takich właśnie należy studniówka.

Jak nie pandemia to inflacja, turystyka i hotelarze znów mogą mieć w ferie mniej klientów

24 stycznia 2023
Ferie w toku. Branża turystyczna i hotelarska liczą, że zimowe wyjazdy pozwolą nadrobić zaległości i ustabilizować sytuację finansową, która i tak już wygląda nieco lepiej niż w czasie pandemii. Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynika, że obie branże w ciągu ostatniego roku zmniejszyły poziom zaległych zobowiązań wobec banków i dostawców. Branża turystyczna obniżyła je o jedną trzecią do 77 mln zł, ale noclegowa po spadku o 49 mln zł nadal ma ponad 1 mld zł zaległości i z napięciem czeka na gości. Tych jednak może być mniej niż zwykle, bo wzrost cen noclegów sprawił, że co piąty Polak ogranicza swoje plany, inni się zastanawiają jechać czy nie jechać, a część osób wciąż szuka ofert atrakcyjnych finansowo.

Oszczędne, ale i tak pod kreską. Budżety domowe seniorów

21 stycznia 2023
Nie jest łatwo być seniorem w Polsce. Mimo że niemal dwóch na trzech ogranicza wydatki do minimum, wielu ubiera się w sklepach z używaną odzieżą i sięga po pomoc rodziny oraz znajomych, a także dorabia, to co drugi przyznaje w badaniach, że nie posiada żadnych oszczędności, a nawet zmaga się z kłopotami finansowymi. Efekt? Zaległości najstarszego pokolenia wobec banków, firm pożyczkowych i dostawców usług rosną. 387 tys. osób w wieku 65+ lat ma już 10,7 mld zł przeterminowanych długów – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK. W ujęciu regionalnym emerytki i emeryci spłacają swoje zobowiązania gorzej niż reszta mieszkańców na Śląsku, w Małopolsce oraz woj. łódzkim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim.

Zimowy wyjazd wypoczynkowy planuje w tym roku co czwarty Polak

18 stycznia 2023
Na zimowy wyjazd wypoczynkowy wybiera się w tym roku co czwarty Polak (26 proc.), w tym część osób wyjedzie w trakcie trwania szkolnych ferii zimowych, a pozostali po tym terminie. Blisko 40 proc. ankietowanych posiadających dzieci w wieku szkolnym chce wysłać je na jakąś formę wypoczynku właśnie w ferie. Jednak będą to przeważnie wyjazdy do rodziny, a tylko 11 proc. wybiera się na zorganizowany wypad – wynika z badania wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wśród tych, którzy już wiedzą jak będą wyglądały ich zimowe wakacje w 2023 roku, trzy czwarte nie planuje żadnego wyjazdu (74 proc.). Większość (42 proc.) nie ma takiego zwyczaju, ale już co czwartej osoby po prostu na to nie stać.

Co piąty przedsiębiorca nie zdecydowałby się na ponowne założenie firmy w swojej branży

15 stycznia 2023
Ta sama branża po raz drugi? Tak, ale nie wszyscy są przekonani. Zbyt wysokie koszty prowadzenie biznesu to główny powód, dla którego przedsiębiorcy nie podjęliby ponownego ryzyka uruchomienia biznesu. W efekcie na taki sam profil działalności nie zdecydowałby się w minionym roku co piąty przedsiębiorca z MŚP. Najbardziej negatywnie nastawiony do swojego sektora jest transport, a pozytywy działania w swoim biznesie widzi głównie przemysł – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor wśród przedstawicieli mikro, małych i średnich firm. Pociesza jednak fakt, że liczba niezadowolonych przedsiębiorców z działania w swojej branży spada.

1 ... 28 next