Skontaktuj się z nami
Kontakt

Kontakt

Informacje prasowe

Brak stabilności finansowej główną przeszkodą dla macierzyństwa

26 maja 2023
Nie jest łatwo podjąć decyzję o byciu matką. Przeszkód jest wiele, ale najbardziej znaczące są te związane z pieniędzmi. Aż trzy czwarte ankietowanych kobiet, które obecnie samodzielnie wychowują potomstwo jest przekonanych, że przed posiadaniem dzieci najbardziej powstrzymuje brak stabilności finansowej. Poczucie niepewności jutra wzmaga m.in. obawa o utratę pracy, przekonanie o braku wsparcia państwa i świadomość niskiej ściągalności alimentów. O tym, że z uzyskiwaniem świadczeń alimentacyjnych jest nie najlepiej widać w danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Suma nieuregulowanych alimentów na koniec marca znów pobiła rekord i przekroczyła 14,3 mld zł, przez rok wzrosła o ponad 3 mld zł.

Zaproszenie na komunię, wesele? Nie, dziękuję, nie mam pieniędzy

16 maja 2023
Ruszył sezon imprez okolicznościowych, zaczęło się od komunii, w czerwcu będą wesela, do tego dochodzą odbywające się cały rok chrzciny i różnego rodzaju rocznice. Żeby je zorganizować, ale też w nich uczestniczyć potrzeba pieniędzy, z powodu inflacji coraz większych pieniędzy. Dlatego też niemal co czwarta osoba myśli, aby uroczystości jednak nie robić, a jedna trzecia potencjalnych gości rozważa, by na nią nie pójść – wynika z badania „Wydatki na uroczystości rodzinne” wykonanego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

Już ponad 800 mln zł długów gastronomii

12 maja 2023
Gastronomia to nie jest łatwy biznes, zwłaszcza w ostatnich latach. W minionym roku, firmy niemal wszystkich specjalizacji, od cateringu przez food trucki do restauracji zwiększyły swoje zaległości wobec banków i dostawców. Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK wynika, że na koniec marca suma ich przeterminowanych zobowiązań przekroczyła 800 mln zł. Trudno o zmiany na lepsze jeśli, jak podaje wywiadownia gospodarcza Dun & Bradstreet, 2/3 branży znajduje się w słabej kondycji finansowej i panicznie boi się wzrostu kosztów działania oraz utraty klientów. A Polacy ograniczają budżet przeznaczony na jedzenie na mieście – pokazują wyniki badania „Problemy finansowe i zadłużenie Polaków”.

Hotelarze z niemal miliardem złotych zaległości czekają na decyzje Polaków w sprawie majówki

30 kwietnia 2023
Jaka będzie tegoroczna majówka? To pytanie zadaje sobie cała branża noclegowa, bo w obliczu rosnących kosztów życia, rodacy – zamiast pobytu w górach czy nad morzem – mogą bardziej skłaniać się ku grillowaniu na własnym podwórku. Szczególnie, że w podjęciu decyzji o wyjeździe nie pomagają droższe zazwyczaj w tym okresie koszty noclegów. Majówka ma jednak szansę podtrzymać pozytywny trend, jakim jest spadek zaległego zadłużenia branży noclegowej. Przeterminowane długi przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem, choć nadal wyjątkowo wysokie, to w ciągu roku spadły o 3,8 proc. i na koniec lutego 2023 r. wyniosły niecałe 980 mln zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK.

Rosną długi producentów zboża

28 kwietnia 2023
Zaległe zadłużenie firm uprawiających zboża i rośliny oleiste, wyniosło na koniec lutego br. 66,4 mln zł, przez rok wzrosło o niemal jedną czwartą. Przeterminowane zobowiązania wobec banków i dostawców całego rolnictwa podwyższyły się w tym czasie o 4 proc. do 504 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Pytanie, co przyniosą kolejne miesiące, bo perypetie działalności rolnej można przyrównać do dreszczowca w odcinkach. Ogłoszenie pomocy o rekordowej wartości 10 mld zł niestety go nie kończy, bo zdaniem części rolników program ma luki. 

Producenci wódki i wina zmniejszają zaległości

23 kwietnia 2023
Najpierw pandemia, a teraz drożyzna zmienia styl picia Polaków i wpływa na sytuację branży alkoholowej. Szczególnie producenci napojów wysokoprocentowych mogą powiedzieć, że im gorzej, tym lepiej. Ich sprzedaż ma się dobrze, a zaległości w rozliczeniach z bankami i kontrahentami spadają. Przez ostatnie trzy lata obniżyły się z 43,9 mln zł do 30,8 mln zł. W górę poszły jednak przeterminowane zobowiązania browarów – wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Produkujący wódki, wina i piwa łącznie mają obecnie 60,4 mln zł zaległości. 

1 ... 31 next