Skontaktuj się z nami

Raport - Dłużnik alimentacyjny (kwiecień 2016)

29 kwietnia 2016

Prezentujemy Państwu pierwsze wydanie kwartalnego raportu poświęconego tematowi zaległości alimentacyjnych. Niepłacenie alimentów to w Polsce duży społeczny problem, śmiało można go nazwać polskim wstydem.

Szacuje się, że rodzice nie łożą na utrzymanie blisko miliona dzieci. To niemal co dziesiąte dziecko do 25 roku życia, gdyby przyjąć, że akurat wszystkie niealimentowane dzieci idąna studia. W grupie do 18 lat odsetek ten jest jeszcze wyższy, sięga 14 procent. Państwo rokrocznie z Funduszu Alimentacyjnego wydaje na świadczenia alimentacyjne ok. 1,5 mld zł. Kryteria wypłat z Funduszu sprawiają jednak, że z kwoty 1,5 mld zł korzysta ok. 330 tys. dzieci. Pozostałe ponad 600 tys. niealimentowanych dzieci nie otrzymuje pomocy państwa.

W raporcie prezentujemy dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor. Obrazują one przynajmniej częściowo skalę zjawiska. Koncentrujemy się na dłużnikach przekazywanych przez gminy, które po tym, jak wyręczą rodzica wypłacając świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, są prawnie zobowiązane wpisać go do wszystkich BIGów w kraju. Tylko niewielka liczba wpisów została dokonana przez osoby prywatne, mimo, że one też mogą zgłasza dłużników alimentacyjnych do Rejestru BIG. Robią to jednak bardzo rzadko. Z publikacji dowiecie się Państwo: ilu dłużników alimentacyjnych zostało zgłoszonych przez gminy i osoby indywidualne, jakie są przeciętne kwoty zadłużenia, gdzie mieszka rekordzista oraz co o "alimenciarzach" myślą Polacy.