Skontaktuj się z nami

Informacje prasowe

Rodzice nie chcą ograniczeń w dostępie do Funduszu Alimentacyjnego

12 października 2023
# Dłużnik Alimentacyjny
Zdecydowana większość opiekunów (78 proc.) dzieci zdanych na alimenty, uważa, że nie powinno być żadnych barier w dostępie do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, wynika z badania BIG InfoMonitor i Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci. Od października br. próg dochodowy na osobę w rodzinach starających się o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego wzrósł z 900 do 1209 zł. W ciągu 15 lat działania FA jest to trzecia podwyżka progu dochodowego. Pozwoli ona w pewnym stopniu nadrobić wzrost płac, tak by nie wykluczyć z pomocy państwa rodziców, którzy pracują i samodzielnie wychowują dzieci.

Ponad jedna czwarta Polaków usprawiedliwia niepłacenie alimentów

07 września 2023
# Dłużnik Alimentacyjny
Wśród osób znajdujących wytłumaczenie dla uchylania się od obowiązku alimentacyjnego przeważają mężczyźni - wynika z raportu „Moralność finansowa Polaków 2023”, opublikowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Z kolei według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, ojcowie stanowią 94 proc. dłużników alimentacyjnych. 

Coraz droższa wyprawka szkolna wyzwaniem dla rodziców niealimentowanych dzieci

04 września 2023
# Dłużnik Alimentacyjny
Początek roku szkolnego jest tylko dla garstki rodziców unikających płacenia alimentów sygnałem mobilizującym do wsparcia swojego dziecka ubraniami, przyborami szkolnymi czy jakąś gotówką. A średni szacunkowy wydatek jaki w tym roku przewidują na wyprawkę szkolną, rodzice samotnie wychowujący dzieci, to najczęściej ponad 500 zł. W przypadku 73 proc. osób będzie on wyższy niż w roku ubiegłym – wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor wraz ze Stowarzyszeniem Dla Naszych Dzieci. Długi alimentacyjne przekroczyły w lipcu 14,7 mld zł, ma je 292,2 tys. osób. To wzrost o 3 mld zł i o 25 tys. niepłacących rodziców. Większość opiekunów ocenia, że brak alimentów sprawia, że ich dzieci mają gorsze warunki edukacyjne niż osoby bez takich problemów.

Przybywa niepłacących alimentów, a na wyprawkę szkolną potrzeba ponad 500 zł

28 sierpnia 2022
# Dłużnik Alimentacyjny
Na wyższe wydatki na wyposażenie dzieci do szkoły nastawia się w tym roku aż 76 proc. rodziców. Nic dziwnego, skoro podrożało wszystko. Co druga z osób, przeznaczy na ten cel ponad 500 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wśród opiekunów dzieci, które mają zasądzone alimenty. Na zakupach nie będzie łatwo, bo w związku z inflacją, także co drugi rodzic wskazuje, że doświadczył dodatkowych trudności w ściąganiu alimentów. Zaległości z tego tytułu rosną i wynoszą już niemal 12 mld zł. Z powodu braku alimentów, niemal 40 proc. osób nie będzie stać na opłacenie dzieciom jakichkolwiek zajęć dodatkowych, wspierających ich rozwój i edukację w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

Trudno świętować Dzień Matki, gdy trzeba pracować za dwoje

26 maja 2022
# Dłużnik Alimentacyjny
Nie dla wszystkich mam Dzień Matki to święto radosnego macierzyństwa. Dla wielu jest on przede wszystkim przypomnieniem, jak ogromnym wyzwaniem – również finansowym – jest samodzielna opieka nad dziećmi. A takich matek są w Polsce setki tysięcy, bo – jak wynika z danych zgromadzonych przez BIG InfoMonitor – do Rejestru Dłużników zgłoszonych zostało już 248 tys. ojców. Ich długi z tego tytułu wynoszą niemal 11 mld zł. Rekordzista winien jest 719 tys. zł.

Nowy bat na dłużników alimentacyjnych

28 grudnia 2021
# Dłużnik Alimentacyjny
Koniec roku 2021 przynosi kolejne zmiany ułatwiające ściągalność alimentów. 1 grudnia ruszył Krajowy Rejestr Zadłużonych. Mają do niego trafiać m.in. dłużnicy zwlekający z zapłatą alimentów przez co najmniej 3 miesiące, wobec których wszczęte zostało postepowanie egzekucyjne. Rejestr jest jawny i dostępny za pośrednictwem internetu. Druga zmiana, wchodzi w życie 29 grudnia. Spowoduje, że prowadzące rejestry dłużników Biura Informacji Gospodarczej nie będą już usuwały informacji o długach alimentacyjnych starszych niż 6 lat. Obecnie zaległości alimentacyjne o wartości ponad 10 mld zł ma blisko 246 tys. osób. Rekordzista winien jest dzieciom prawie 0,6 mln zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Filtr kategorii

1 ... 5 next